Anyanyelv használata az egészségügyi ellátás során

Kérdés 

Mit tehetek, akkor ha nem értem teljesen amit az orvos mond vagy kérdez egy kivizsgálás során ? A kórházban jogom van magyarul beszélni?  

Válasz 

A 46/2003-as törvény 8.cikkelye értelmében a betegnek joga van ahhoz, hogy az orvosi ellátással kapcsolatos információkat anyanyelvén is tudomására hozzák. Ezeket az információkat egyszerű, érthető nyelvezeten, a szakszavak minimális használatával kell a beteggel közölni. Abban az esetben, amikor a beteg nem ismeri a román nyelvet, az információkat anyanyelvén vagy egy általa ismert nyelven kell vele közölni.

További kérdések

Ha az alapszabályban az áll, hogy alakuláskor az egyesület elnöke XY. Ha õ letesz a bíróságra abból egy másolatot, akkor miképpen lehet biztos a bíró abban, hogy az egyesület egyáltalán létezik még, illetve hogy még mindig XY az elnöke?

A marosvásárhelyi táblabíróság 413/R/2017-es ítéletében ez áll:

"...reclamanta ... a depus la dosarul primei instante ... actul constitutiv si statutul, continutul actelor si identitatea pãrtilor fiind atestate de avocat, conforn art. 3 alin. 1 din Legea 51/1995."