Tisztelt Hölgyem/ Uram,
Édesanyám első házasságából születtem, ő újra férjhez ment és abból a házasságból van két féltestvérem. A mostohaapám meghalt, lesz örökösödési tárgyalás, amiről engem vsz. nem tájékoztatnak.
Kérdésem az lenne, hogy tekintettel arra, hogy édesanyám és a mostohaapám együtt szerezték meg a házasságukban az évtizedek alatt az értékeket (ingatlan, ingóság) és úgy tudom közös tulajdonban vannak, részesülhetek-e bármilyen örökségből ? Van-e arra lehetőség, hogy a tulajdonviszonyokat tisztázzuk, illetve jogom van-e a hagyatéki tárgyaláson részt venni, ha nem akkor, hogy juthatok hozzá az eljárás eredményhez ? Esetleg kezdeményezhetem én is az örökösödési eljárást ?
Köszönettel
Kedves kérdező,
Hogy Ön a mostohaapja után tudjon örökölni, először Önt örökbe kellett volna fogadja. Ha ez nem történt meg, nem fog örökölni utána. Ebben az esetben az örökösödési eljárást sem kezdeményezheti, mivel nem örökös vagy érdekelt, valamint nagy valószínűséggel értesíteni sem fogják Önt (kivétel lenne az, ha tanuként hívnák be). Ha az édesanyja él, akkor őt be fogják hívni, mert ő örököl (mint túlélő házastárs) és ebben az esetben, amikor a vagyont összeírják, akkor azt is feltüntetik, hogy pl. az adott ingatlannak csak a fele képezi az örökösödési eljárás tárgyát, mert a másik fele a túlélő házastárs tulajdona.
Aki után Ön fog tudni örökölni, az az Ön édesanyja.
Amennyiben az édesanyja már nem él (tehát a mostohaapja előtt halt meg), akkor az a probléma áll fenn, hogy először az édesanyja után kellett volna a hagyatéki tárgyalást lejáratni, mert a férje és a gyerekei is örökölnek utána.