Egy falusi családi ház és nagy kert kapcsán teszem fel a kérdésemet, ahol kisgyermekként laktam szüleimmel és testvéremmel. Szüleim elváltak, én édesanyámmal és testvéremmel elköltöztem másik településre.
Édesapámnak hamarosan lett egy élettársa. Édesapám néhány évvel később, 1993-ban elhunyt. Édesapám halálakor testvéremmel együtt – immáron felnőttként – megengedtük az élettársának, hogy tovább éljen a házban. Ezért havonta egy bizonyos összegben megállapodtunk. Elvileg született erről szerződés, de nincs már meg. Én külföldi utam miatt alá sem írtam, csak a testvérem. Testvéremmel ketten lettünk volna az örökösök, ő aláírta, de neki sincs meg a szerődés. A havi díjak néhány alkalommal rendezésre kerültek, ám hamar elmaradtak. Mai szemmel jelképes összeg volt, több évig kellett volna fizetni. De nem lett fizetve.
Azóta 2019 körül az élettárs is elhunyt, és a fia lakja az ingatlant, hozzá is épített egy új épületrészt. Falun, nagy kerttel bíró családi házról van szó.
Az ingatlan máig a nagyszüleim nevén van. Édesapám nevére se került át. Édesapámnak volt két testvére, övéké volt a két szomszédos telek. A három telek mind a közös ős, a nagyszülők nevén van máig.
Van-e örökösödési jogom az édesapámnak járó ingatlanhoz? Mibe kerül és előre láthatóen megéri-e belevágni egy jogi procedurába?
Kedves kérdező!
Önnek és a testvérének is örökösödési joga van az ingatlan felé, azonban, mivel az édesapjának nem volt nevén a ház, és neki voltak testvérei, akkor a testvérek részéről lehetnek más örökösök is. Fontos tudnia, hogy az apja élettársa, illetve annak gyermeke örökösként nem kerülhetnek szóba, kivéve, ha csak az édesapa végrendeletben másképp nem rendelkezett. Feltételezem, hogy önök az élettárssal egy bérleti szerződést kötöttek, tehát annak fia is ilyen minőségben folytatta az ott lakást. Amennyiben így van, tudnia kell, hogy utóbbi, valamelyik tulajdonos beleegyezése nélkül nem volt jogosult az épületrész megépítésére.
Azt, hogy előreláthatóan mennyibe kerülhet az örökösödési eljárás, nem lehet előre pontosan megállapítani, ugyanis többmindentől függ.
A hagyatéki eljárás egyszerűbb formában lefolytatható közjegyző előtt, amelynek a hagyaték értékétől függően megszabnak egy díjat. A hagyaték elindítását bármelyik örökös kérheti.
Abban az esetben, ha az örökösök nem értenek egyet az örökösi minőségükkel, a felosztandó vagyon tárgyaival, vagy az egyes örökösökre jutó részekkel, az eljárást bíróság előtt kell lefolytatni, amely hosszabb és költségesebb is lehet.