Jó napot kívánok,
az új tulajdonosok, egy régi lakás hátsó felének a lebontása után sokkal nagyobb felületen egy teljesen új lakrészt építenek. Több törvénytelenséget is elkövetnek:
1. Semmilyen építkezési engedélyük nincs,
2. Nincs hivatalos kivitelező, például nincs a kapu elé kitéve a tábla, a kivitelezővel az engedéllyel.
3. A munkálatok során, amelyek nagyjából kalákákkal történnek, semmilyen munkavédelmi szabályt nem tartanak be: nem viselnek fejvédőt és alkoholos állapotban folyik a munka.
Ki a felelős az ilyen esetekben a törvények betartásáért, urbanisztikai iroda vagy polgármesteri hivatal?
Milyen büntetésekre lehet számítani?
Mi történik azzal a „munkással” aki munkabalesetet szenved (például elvágja a kezét, vagy ráesik a lábára egy gerenda), számíthat-e jogszerűen kártérítésre az „építőtől” és az orvosi eljárás fedezésére?
Kedves kérdező!
Ha egy személy építkezési engedély nélkül végzi ezeket a munkálatokat az szabálysértésnek minősül az 50/1991 számú törvény 26. cikk. alapján. Az erre a szabálysértésre kiszabható büntetés 1.000 lejtől 100.000 lejig terjedhet. A pénzbüntetés mellett felfüggeszthetik a munkálatokat sőt, akár elrendelhetik az eddigi munkálatok lebontását is az 50/1991 számú törvény 28. cikk. alapján. A döntést, hogy ezek közül a büntetések közül melyiket alkalmazzák, az illetékes helyi közigazgatási hatóság hozza meg az urbanisztikai tervek és egyéb erre vonatkozó szabályok alapján. A 28. cikknek megfelelően a Megyei Tanácsok elnökei, a polgármesterek illetve a helyi és megyei közigazgatási hatóságok ellenőrző szervei kötelesek követni az építkezési engedélyekre vonatkozó szabályok betartását, és az esetleges szabálysértéssel arányosan jelezni azt az illetékes bírói szerveknek.
A magánjellegű építkezésekhez nem kötelező szerződést kötni egy építkezési vállalattal. Abban az esetben, ha ilyen vállalattal kötöttek szerződést, az alkalmazottaikat ért munkabalesetekért is az építkezési vállalat felelős, a Munkaügyi Törvénykönyv és az egyéni munkaszerződés előírásainak betartásával. Ha azonban a munkások saját felelősségükre dolgoznak az építkezésen kicsivel bonyolultabb a helyzet. Az ilyen tevékenységek esetenként számíthatnak veszélyes tevékenységnek is, ilyenkor akár az a személy is felelősségre vonható, akinek végzik ezeket a munkálatokat.
Ami az azonosító panelt illeti, a 63/1998 számú rendelet, valamint a 50/1991-es törvény alkalmazási szabályai alapján a panel modelljét az építkezési engedéllyel együtt adják ki. Kifüggesztésének hiánya a munkálatok azonnali leállítását vonhatja maga után.
Üdvözlettel,
Jogaink Egyesület