Jó napot kívanok, meg szeretném kérdezni, hogy :
édesanyám elhunyt 33 éve, édesapám újraházasodott és 25 évig élt a második feleségével, most 2021-ben elhunyt, hagyatéki tárgyalás lesz, egy lakás van a nevén és a sírhely ( bérleti díj, nem tulajdon ) ahova édesanyámat temették, a második felesége jogot formál a sírhelyre, állítva hogy ahhoz joga van. Megteheti ezt?
Kedves Kérdező!
A polgári törvénykönyv örökösödési jogra vonatkozó cikkelyei szerint mindaddig, míg egy jogerős bírósági határozat ki nem mondja a válást, a túlélő férj/feleség (soț/soție supraviețuito(a)r(e)) jogosan örökli a partnere vagyonának egy részét. Ha az elhalálozott fél gyerekei is örökölnek, mint ebben a konkrét esetben, a túlélő feleség a vagyon 1/4 részére tarthat igényt.
Érvényesül azonban néhány különös jogszabály is. Mivel az öröklő leszármazottak nem a házaspár közös gyerekei, a túlélő feleség része nem haladhatja meg a vagyon ¼ részét, sem pedig azt az összeget, amelyet a legkevesebbet öröklő leszármazott kap (P. Tk. 1090. cikk). Egyszerűbben, ez azt jelenti, hogy a feleség semmilyen esetben sem örökölhet többet, mint a leszármazottak bármelyike.
Ami a bérleti szerződést illeti úgy a leszármazottak, mint a feleség úgy dönthetnek, hogy folytatják a szerződést. A feleség pedig igényt tarthat a sírhelyre amennyiben annak értéke nem haladja meg azt az összeget, amelyre férje halála után jogosult.
A bérleti szerződésekre általánosan érvényes, hogy a bérlő elhalálozása esetén az örökösök 30 napon belül beleegyezésüket adhatják a bérleti szerződés folytatásához. A 102/2014-es temetkezési törvény értelmében, a sírhelyet bérlő személy halála után az örökösök (úgy a leszármazottak, mint a feleség) elővásárlási jogot élveznek harmadik személyekkel szemben. Mindezeket figyelembe véve úgy gondoljuk, hogy az elhunyt felesége jogosan tarthat igényt a sírhelyre.