Jó napot kívánok!
Keresztanyám férje meghalt, nincsenek testvereik és nincs közös gyerekük . Külön éltek mivel keresztanyám és keresztapám is a szüleiket kellett ápolni. Keresztanyám Székelyudvarhelyen ápolta a szüleit, keresztapám Gyulakután (MS) ápolta a szüleit. Mind a két felől meghaltak a szülők. Mivel neghalt a férje kiderült hogy a ház keresztapám szülei nevén van ,nem volt atíratva.
A kérdésem az lenne, hogy : a felesége mennyire jogosult a házból? És keresztapám unokatestvérei jogosultak e a ház részéből?
És szükséges e keresztanyám nevére atíratni,hogy eladhassa a házat?
Köszönöm szépen előre is a válaszukat.
Kedves kérdező,
Amennyiben a keresztapja nem rendelkezett végrendeletben a halála előtt, a vagyon a törvényes öröklési rend szerint lesz elosztva. Ez azt jelenti, hogy a keresztanyja mindenképpen örököl, s akikkel osztozni kellene (mivel úgy értettük, hogy nincsen közös gyerek, a keresztapjának nincsen testvére, a szülei meghaltak), amennyiben élnek és elfogadják az örökséget, azok a keresztapja felőli nagynéni/nagynénik, nagybácsi/nagybácsik és az első unokatestvérek (ők alkotják a negyedik osztályt). Ha ebből a negyedik osztályból tud örökölni valaki, akkor az örökségből ¾-ed a túlélő házastársé, és a maradék ¼-et a negyedik osztályba tartozók öröklik. Ha nincsen senki a negyedik osztályban, aki örökölhetne, a keresztanyjáé a teljes vagyon.
Az üzenetében megjegyezte, hogy bizonyos okokból a keresztapja és keresztanyja fizikailag nem éltek együtt. Ez még nem probléma, ettől a keresztanyja törvény szerint örökölhet a korábban leírt módon, amennyiben a házasságuk nem volt felbontva. Ha a keresztanyja különböző jogi ügyleteket szeretne végezni az ingatlannal (pl. eladni), akkor szükséges átíratni a nevére a telekkönyvben. A hagyatéki tárgyalást viszont le kell folytatni (közjegyző, esetleg peres úton), ahhoz, hogy az ingatlant el lehessen adni, ez az átírás előfeltétele.