2005. ben házasodtunk össze, 4 év együttélés utan. 2011-ben néhai párom, -aki elhunyt 2 hete- tudtom nélkül odaajándékozta a lakását a lányának, saját maga lett az egyedüli haszonélvező. Amikor lekertem a tulajdoni lapot, szembesültem a tenyekkel. Tulajdonos lánya. Kitehetnek e a lakásból? Hagyatéki tárgyalás meg nem volt. Tarskartyas volt a bankszámlák, én voltam a tarskartyas. Zároltak a banknál a kártyát. Ilyenkor mit lehet tenni? Itt állok döbbenten, hogyan tovább???köszönöm szépen válaszát. Üdvözletem
Kedves Kérdező!
A válasz attól függ, hogy az ingatlant együtt vásárolták, közös tulajdonban volt-e amikor a néhai férje elajándékozta a lányának azt, vagy házasság előtt már megvolt, és a férje volt az egyedüli tulajdonos.
Első esetben az ajándékozási szerződés semmis, mert mindkét tulajdonos bele kell egyezzen az ajándékozásba. Abban az esetben, ha a férje volt az egyetlen tulajdonosa az ingatlannak, úgy az ajándékozási szerződést a hagyatéki eljárás keretein belül megtámadhatja, hiszen Önnek is joga van néhai férje utáni köteles örökös részéhez.
Alapvetően az egyeneságú leszármazottak mellett a férj/feleség az örökség egynegyedére jogosult. Mivel az ajándékozási szerződés úgy értendő, hogy a néhai férje “kizárta” Önt az örökségből, ezért csak a köteles részre tarthat jogot, ami a teljes örökség 1/8ad része.
Ami a bankkártyát-bankszámlát illeti, be kell bizonyítania, hogy Ön a társkártyás, ebben az esetben a bankban levő pénzösszegnek csak a férjére eső rész kerül elosztásra Ön és a férje lánya között.