Milyen eljárást lehet indítani a lelki/ testi bántalmazók ellen? Hogyan megy mindez végbe?
A testi vagy lelki bántalmazásnak sok formája lehet, ezek közül a legtöbbet a törvény bünteti.
Fontos tudni, hogy ami a fizikai bántalmazást illeti, ennek már legenyhébb formája is büntetendő, amennyiben az illető feljelentést tesz. A fizikai bántalmazás súlyosságát a felépüléshez szükséges orvosi ellátás időtartamában mérik.
Ütlegelés és más erőszakos cselekmény bűncselekményéről beszélünk, ha a gyógyuláshoz maximum 90 nap orvosi ellátásra volt szükség. Testi sértésnek minősül, ha 90 napnál tovább tart a felépülés, vagy ha az erőszakos cselekmény következményeként fellép az áldozat fogyatékossága, súlyos és maradandó esztétikai kár, terhesség megszakadása, vagy sértett élete veszélybe kerül.
Ami a lelki bántalmazást illeti, ennek következő formáit bünteti a törvény, mint a fenyegetés, zsarolás, zaklatás.
Fenyegetésről beszélünk, ha valaki bűncselekmény elkövetésével fenyeget téged, vagy neked fontos személyt, akár tárgyat. Fenyegetésnek minősül, tehát ha valaki azt mondja: Eltöröm a lábad! Megverem a kistestvéred! Felgyújtom az autód! Ebben az esetben az eljárás megindításához szükséges a sértett fél által tett feljelentés.
Zsarolásról akkor beszélünk, ha valaki azért fenyeget, hogy jogtalan módon bármely anyagi vagy nem anyagi hasznot kényszerítsen ki a sértett félből.
Legutolsó sorban, zaklatásnak minősül, ha valaki rendszeresen követ, vagy az általan gyakran látogatott helyen megfigyel, vagy telefonon hívogat, online zaklat, mindezzel pedig félelmet kelt az adott személyben. Ebben az esetben is szükséges a sértett fél saját feljelentése.
Külön bűncselekményként szerepel a kiskorúval szembeni rossz bánásmód, mely bünteti a kiskorú testi, szellemi vagy erkölcsi fejlődésének súlyos veszélyeztetését a szülők, vagy bármely más olyan személy által, akinek a kiskorú gondozásába adták.
Ha kiskorú vagy és valaki sérteget, bánt, megaláz egy közösségben, mindenképp mondd el a történteket egy felnőttnek, akiben megbízol, lehet ez szülő, tanár vagy bárki más, aki segíthet akár a rendőrségi, akár más hatóságok előtti eljárás során.
Ha azt tapasztalod, hogy egy osztálytársadat bántalmazzák, akár verbálisan, akár fizikailag, mindenképp szólj egy felnőttnek, tanárnak, osztályfőnöknek. Ebben az esetben ez nem számít árulkodásnak.
Ki szeretnénk emelni, hogy sem a szülő, sem más, a felügyeleteddel megbízott személy nem bántalmazhat fizikailag, mert amint említettük, ez bűncselekmény.
Mit tehetsz, ha a fentiek bármelyikét tapasztalod? Hova fordulhatsz?
A bántalmazás súlyosságától függően több lehetőséged is van. Első sorban, ha kiskorú vagy, ajánljuk, hogy szólj egy felnőttnek akiben megbízol.
Amennyiben fizikailag vagy lelkileg bántalmaznak, panaszt tehetünk a rendőrségen, akár bemehetünk a rendőrségre, azonban ha veszélyben érzed magad, vagy bűncselekmény áldozata lettél, használd a 112-es segélyhívó számot. Amennyiben feljelentést teszel, az ügyben nyomozás indul, amely során bizonyítékokat gyűjtenek, tanúkat hallgatnak ki, majd végül, ha megalapozottnak találják a feljelentést, vádat emelnek.
Ha nem is teszel azonnal feljelentést, fizikai bántalmazás esetében ajánlatos az erőszak után közvetlenül egy igazságügyi orvostól bizonylatot kérni a sérülések súlyosságára.
Fontos tudni, hogy 3 hónapos határidő áll rendelkezésünkre, hogy azokban az esetekben, ahol szükséges a sértett fél feljelentése, mindezt megtegyük.
Fontos és hatékony módszert jelent családon belüli erőszak esetén az áldozat védelmére kiállított gyorsintézkedés. Ezt a rendőrség rendelheti el 5 napra, azonnali jelleggel. Az áldozatok megkeresésére a bíróságok gyorsított eljárásban döntenek az áldozattal kapcsolatos intézkedésekről, amelyeket legtöbb 6 hónapra lehet elrendelni, majd ezután van lehetőség meghosszabbítani. Ezt nevezzük gyűjtőnéven távolságtartási végzésnek, azonban több fajta védelmi intézkedést is magába foglalhat. Amennyiben a bántalmazó nem tartja be ezeket a rendelkezéseket, bűncselekményt követ el.
A távoltartási rendelkezést vagy egyéb védelmi intézkedést el lehet rendelni abban az esetben is, ha az áldozat meg a bántalmazó nem laknak együtt és akkor is, ha nem házasságban csak párkapcsolatban élnek.
A családon belüli áldozatok számára biztosítanak telefonos segélyszolgálatot menedékhelyeket, ideiglenes szállást és tartózkodási helyet.