Tisztelt szakember!
A személy, akinek nevében kérdezek, elvált, bíróságon, megegyezéssel. A vagyonmegosztás még nem történt meg. A házasság alatt egy házat építettek, az közös tulajdon, és van egy cég, amelyet a házasság alatt hoztak létre. Az lenne a kérdés, hogy a cég is közös tulajdonnak számít, akkor is, ha az egyik házastárs volt ott alkalmazva csak? Mit kérhet a másik fél a vagyonmegosztás során, mire jogosult? Illetve lehetséges-e az, előfordulhat, hogy az eddig jól működő céget akarattal csődbe vigye a másik fél, azért, hogy ne kelljen részesedést fizetnie a másik félnek?
Két gyermek van, akiket az anyánál helyeztek el, a bíróság tartásdíjat állapított meg. Ezt később megtámadhatja az apa (közös megegyezés volt, de már sokallja azt az összeget).
Tartok tőle, hogy kisemmizi az édesanyát a volt férj. Jogilag megteheti?
Előre köszönöm a választ!
Kedves kérdező,
Minden, amit szereztek a felek a házasság fennállása alatt, osztásra kerül, mivel közös vagyonnak tekinthető (legyen az ingatlan, ingóság stb.). A cég is idetartozik, tehát azt is osztják, az üzletrészeket (părți sociale). Főszabály szerint mindent, ami közös , fele-fele arányban osztanak, kivéve, ha az egyik fél be tudja bizonyítani, hogy különböző arányban járultak hozzá a közös tulajdonhoz. Előfordulhat az is, hogy a cég csődbe megy.
A tartásdíjjal kapcsolatban, van lehetőség azt újratárgyalni, ha valamilyen körülmény megváltozik (pl. a jövedelem mennyisége, a gyermek igénye stb.).