Kedves Jogi segítők!
A következő jogi problémához szeretnék segítséget kérni, mely rajtam kívül még 2 másik személyt is érint. A nagymamának van egy földje, melyet az Egyház több, mint 30 éve lepapírozás nélkül elcserélt egy másik földterületre. A nagymamám földjén jelenleg temető található. A kapott földterületet, mely a főúton található, folyamatosan, megszakítás nélkül mezőgazdasági területként művelték/műveljük, melyről az Egyház és az egész falu is tud. Az Egyház viszont vissza akarja szerezni ezt a földterületet, mert öregek otthonát akar rá építeni. Egy másik földterületet akar felajánlani, mely számunkra nem ideális. Mi nem akarjuk elcserélni, vagy sajátunknak szeretnénk használni, mert vannak terveink vele (építkezés), vagy szeretnénk annak ár-érték arányú kifizetését.
Érdeklődnék, hogy élhetünk-e az elbirtoklás jogával a régi PTK szerint? Milyen irányba szükséges elindulnunk, hogy jogainkat gyakorolhassuk, s ne elkobzás legyen az ügy vége, hanem törvényes alapokon álló megállapodás? Valamint érdekelne, hogy jogszerű-e az, hogy ezt a hivatalos ügyet a falu előtt a templomban beszélik meg a teljes gyülekezett előtt? Van-e ehhez joguk? Mivel ez az ügy a 3 földtulajdonosra, az Egyházra és a Hivatalra tartozik!
Kedves kérdező,
Azt tanácsoljuk, hogy keressen meg egy ügyvédet, hogy a konkrét ügyre pontosabb megoldásokat tudjon kínálni, amennyiben nem sikerül megegyezni a föld cseréjéről. Az elbirtoklással kapcsolatban nem elég, hogy elteljen a 20-30 év, mert ha Erdély területéről beszélünk,akkor speciális szabályok is vannak, annak függvényében hogy mikor kezdődött a föld használata. Ezt a problémát nem szükséges a hívek előtt megbeszélni, mert nem a hívek, hanem az egyház vezetői testülete dönt ilyen jellegű kérdésekben.