Tisztelt Cim,
anyám első házasságából születtem, apám régen meghalt. Anyám másodszor is férjhez ment, igy mostohaapám van (akinek van egy édestestvére), ebből a házasságból egy leány született, aki a mostohatestvérem. Lakás, autó stb. házassági közös vagyonuk. Kérdésem hogy ebben a felállásban ha pl. mostohaapám meghal,
- végrendelet hiányában törvényileg kik részesednek az örökségből és milyen arányban?
- ha van végrendelet, akkor az un. szabad részből mekkora részt örököl az özvegy ill. a mostohatestvérem és én valamint mostohaapám testvére?
Kedves kérdező,
Végrendelet hiányában a mostohaapja után a vagyona 1/4-ét a felesége (az Ön édesanyja) és 3/4-ét pedig a gyermeke (az Ön mostohatestvére) örökli. Ön nem örököl a mostohaapja után, csak abban az esetben, ha örökbe volt fogadva. Örökbefogadás esetén a mostohatestvérével együtt öröklik a vagyona 3/4-ed részét. A mnostohaapjának a testvére nem örököl ebben az esetben.
A másik esetben, ha van végrendelet, akkor a mostohaapja a szabad résszel rendelkezhet (a vagyon fele), adhatja bárkinek, törvényes örökösöknek vagy sem, és a köteles rész marad ugyanilyen arányban (a vagyon feléhez viszonyítva) a törvényes örökösöknek. Tehát a kötelesrészre jogosult örökösök a túlélő házastárs, az elhunyt leszármazottai, ebben az esetben a gyerek vagy gyerekek.