A következő a kérdésem:Feleségem és a testvére együtt megörökölték egy lakás felét édesanyjuk után. A lakás másik fele a nagybátyjuk tulajdonában van, aki felajánlotta, hogy az ő részét feleségemre íratja. Eddig nem éltünk ezzel a felajánlással, most viszont szeretnénk. A probléma az, hogy a tulajdoni lapon találtam egy bejegyzést egy tartozás miatti elárverezésről 2009-ből egy olyan végrehajtó nevével, aki ma már nem praktizál. Feltételezem, hogy a tartozás kifizetésre került annak idején, hiszen nem árverezték el a lakást. Hogyan tudom kideríteni, hogy valóban kifizették-e a tartozást, illetve hogyan tudom levetetni a bejegyzést a tulajdoni lapról? A bejegyzés valóban hátráltatja-e az átíratást, mint ahogy én gondolom, vagy azzal együtt is át lehet íratni? Milyen költségei vannak egy ilyen átíratásnak?
Ami az un. átírtatást illeti, azt adásvétel útján, ajándékozással vagy más törvényes módon történhet. Ezen eljárásokat a területileg illetékes közjegyzőnél lehet lefolytatni. A költségek a közjegyző díjából, telekkönyvi díjakból és adott esetben adóból áll. Ezek mértéke nagyságrendileg az ingatlan közjegyzői tabella értékének a 24% között van.
Ami a bejegyzést illeti, amennyiben csak jelzáloggal terhelt az ingatlan úgy az elvileg elidegeníthető, de az új tulajdonos ellen is lefolytatható a végrehajtás. Abban az estben azonban, ha elidegenítési tilalom is be van jegyezve, vagy esetleg már a végrehajtást is elindítottak, úgy nem lehetséges, vagy csak a hitelező engedélyével lehetséges az átruházás.
Amennyiben a tartozást már rendezték, az erre vonatkozó bejegyzést törölni kellet volna. Ha a végrehajtó megszüntette a tevékenységét, akkor a végrehajtói kamaránál kell érdeklődni, hogy hová kerültek az illető ügyei – ügyiratai.