Üdvözlöm!
Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz,hogy 1989-ben meghalt az édesanyám én 12 éves voltam, rá pár évre az Anyai Nagypapám is elhunyt 1996-ban. Édesanyámnak van egy testvére is.Szeretném megtudni az öröklési rendet.
A ház megvételéröl csak egy adásvételi szerződés volt, ami Mamám és Papám nevére szólt, annak idején ez nem lett telekkönyvezve.A Nagymamám most 91 éves és kb 1 éve albérlőknek adta ki a ház egy részét, az elmúlt hónapban eltartási szerződést kötött velük. Ebben az eltartási szerződésben már a Mamám nevén van a ház, nem tudom hogy tudták az ő nevére íratni (hagyatéki tárgyalás nem volt Papám halála után). A Mamám feltétele az volt, hogy én nekem halála után ki kell fizetniük egy bizonyos összeget. A kérdésem az lenne, hogy a Mamám az egész házról végrendelkezhetett? Mert a papir arról szól, hogy az egész ház az övék lesz, nincs bele irva a Mamám kitétele hogy engem ki kell fizetni. Én még nem beszéltem Mamámmal, Magyarországon élek a Nagybátyámnak (fiának) meg nem hiszi el hogy becsapják,nagyon befolyásolják őt az albérlők.
Válaszukat előre is köszönöm.
A Nagypapa hagyatéka a következőképpen oszlik: ¼-e a túlélő házastársé (nagymama) és ¾ a 2 testvéré (Az Ön Édesanyja és Nagybátyja között). A hagyatéki tárgyát azonban nem képezi az egész ház, ugyanis ha azt a nagyszülők házasságuk ideje alatt vásárolták, akkor először megszüntetődik a vagyonközösség, mely szerint fele – fele jár mindkét házastársnak – házasságból szerzett vagyon jogcímen. Csupán a ház másik fele képezi a hagyatéki eljárás tárgyát. Tehát a nagymamának törvény szerint jár 5/8, az édesanyjának és a nagybátyjának összesen 3/8 (fejenként 3/16 rész).
Az Édesanya után a szülő (Nagymama) és a testvére (az Ön nagybátyja) nem örökölnek, ugyanis ők ebben a felállásban második ágú rokonok, és Ön az első ágú leszármazott és a testvérei – ha vannak. Valamint az Édesapja is jön a hagyatékra amennyiben él. Az édesanya részét (3/16 részt a túlélő házastárs ¼ részben a gyerekek ¾ részben örökölnek)
Ez lenne a hagyatéki eljárások részarány szerinti elosztása, ha a mai napon kérnék a hagyatéki eljárás megnyitását mindkét fél számára.
Ennek fényében a második kérdésére a válasz, hogy a nagymama nem végrendelkezhet az egész házról, az ugyanis nem az ő kizárólagos tulajdona. Eltartási szerződést ugyan köthet, de annak is a tárgyát a házból a ráeső rész képezheti.
Első lépésként jogi úton a házat és a hozzá tartozó udvart telekkönyveztetni kell. Erre több megoldás is létezhet. Elméletileg lehetőség van egy szerződés véglegesítésére szóló keresetet benyújtani az eladó élő leszármazottaival szemben, vagy egy elbirtoklási eljárást. Természetesen mindkét eljárásnál konkrétan meg kell nézni, hogy a feltételek teljesülnek e. Ha a ház jogviszonya rendezett, akkor kerülhet fel a hagyatéki asztalra, vagyis képezheti a hagyaték vagy más tranzakció/egyezség/szerződés tárgyát.